18 marca 2023r. w Centrum Kultury w Lublinie odbyła się premiera "Spirali zemsty" ("Spiral of Revenge") - widowiska dramatycznego towarzyszącego gali jubileuszowej 25-lecia Ogólnopolskiego Festiwalu Szekspirowskiego,  zrealizowane przez Teatr Panopticum w języku angielskim na podstawie dramatu Williama Szekspira "Titus Andronicus"

• scenariusz: Jerzy Wrzos i Mieczysław Wojtas
  • reżyseria: Mieczysław Wojtas
  • muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz
  • występują: Adam Pochodyła, Aleksandra Najda, Marcel Ulewicz, Szymon Kęcik, Jakub Oszust, Magdalena Góźdź, Filip Woźny, Miłosz Sadurski, Norbert Olejnik, Wiktor Palak
    CHÓR: Malwina Bator, Rafał Białek, Kaja Rowińska, Julia Zając, Zuzanna Apanasienko, Iga Rejmak, Emilia Marzec, Iga Maria Kozłowska, Łucja Jankowska, Patrycja Brzozowska, Natalia Targońska, Patryk Wojcieszuk ,Jacek Kołacz, Marcel Żądło, Andrij Szostak

Najbardziej krwawy dramat Williama Szekspira jakim jest "Titus Andronicus" nie wystraszył widzów którzy przyszli na jubileuszową uroczystość i mogli się spodziewać lżejszego repertuaru. Przeciwnie, spektakl zrobił ogromne wrażenie chociażby ze względu na rozmach widowiska, jego wielopoziomowość i liczną 25 osobową obsadę. Język angielski też nie stanowił większej bariery, gdyż pojawiały się wstawki narracyjne w języku polskim, wyjaśniające bieg zdarzeń, a emocjonalna gra młodych aktorów tłumaczyła wiele skomplikowanych relacji między postaciami dramatu. W płaszczyźnie scen dramatycznych młodzi aktorzy grali w konwencji realistycznej, chór praktycznie cały czas obecny na scenie uniósł symbolikę i metaforykę spektaklu trafnymi znakami teatralnymi i choreograficznie zorganizowanym ruchem scenicznym. Dodatkowo dramatyzm przedstawienia podkreślała klimatyczna muzyka skomponowana przez Piotra Tesarowicza, integralnie wpisana w akcję sceniczną. Wokalizy i melorecytacje opracowane również przez Piotra Tesarowicza, wykonywane przez liczną grupę debiutantów wybrzmiały raz uroczyście, innym razem posępnie, wydobywając zmienne nastroje spektaklu.

Spektakl przy wypełnionej do ostatniego miejsca widowni, został owacyjnie przyjęty i był długo oklaskiwany. Na widowni byli również obecni przedstawiciele lubelskich władz i środowiska kultury (między innymi Piotr Zaremba, znany publicysta, pisarz, dziennikarz).

Fot. Jarek Witkowski  - WIĘCEJ ZDJĘĆ

Recenzja autorstwa Piotra Zaremby:

szekspir - artykuł

W drugiej części Jubileuszowego wieczoru z Szekspirem Teatr Panopticum zaprezentował kilkanaście wybranych utworów w większości skomponowanych przez Piotra Tesarowicza ze spektakli teatralnych w języku angielskim opartych na dramatach Williama Szekspira w reżyserii Mieczysława Wojtasa. Spektakle szekspirowskie były wystawiane każdego roku jako imprezy towarzyszące Ogólnopolskim Przeglądom Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Szekspira w Języku Angielskim od 2013 roku. Najczęściej były to monumentalne widowiska z wieloosobową obsadą, wymagające dużego nakładu pracy ale zawsze efektowne artystycznie i doceniane przez widzów i krytykę jak np. Upadek Króla, Lukrecja, Romeo i Julia, Miarka za miarkę, Zachody miłości.

Koncert Jubileuszowy był wyjątkowo gorąco przyjęty przez publiczność. Nic dziwnego zresztą , bo było co oklaskiwać. Koncert miał charakter spektaklu muzycznego, ułożony i udramatyzowany w przemyślany sposób tworząc muzyczną opowieść o szekspirowskich bohaterach. Perfekcyjne wykonanie wokalne było rezultatem żmudnej pracy Piotra Tesarowicza, który przez wiele tygodni przygotowywał głosy młodych aktorów nie tylko muzycznie, ale też czuwał nad interpretacją śpiewanych utworów. Całość złożył dramaturgicznie reżyserskim okiem – Mieczysław Wojtas.
W opisywanym spektaklu wzięli udział dawni i obecni uczestnicy, którzy grali w spektaklach, z których pochodziły piosenki. Było to naprawdę miłe dla ucha i oka widowisko, które swoim brzmieniem i teatralnością znakomicie uświetniło Jubileusz 25-lecia szekspirowskiego festiwalu.

• muzyka, aranżacja, wybór utworów i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz
  • opieka reżyserska: Mieczysław Wojtas
  • wykonawcy: Natalia Marczuk, Daria Voistel, Laura Śliwa, Anna Szymczak, Zuzanna Dorota, Zuzanna Michalczuk, Dominika Winiarska, Aleksandra Najda, Jakub Oszust, Emil Janczak, Aleksandra Mazurek, Natalia Dyjak, Emilia Marzec, Magdalena Góźdź, Iga Rejmak, Rafał Białek, Marcel Ulewicz, Norbert Olejnik, Adam Pochodyła, Julia Zając, Filip Woźny.

22 marca 2023r. również w Centrum Kultury w Lublinie po raz drugi (i trzeci) można było obejrzeć spektakl taneczno-teatralny "Oda do wolności".

Premiera „Ody...” odbyła się w listopadzie 2022r. i po blisko trzech miesiącach przerwy ponownie zaistniała na scenie. Tym razem widzami była młodzież szkolna, dla której ten spektakl został zagrany tego samego dnia dwukrotnie ze względu na ograniczoną pojemność widowni Centrum Kultury.

Pisaliśmy o spektaklu:

"Oda do wolności" - spektakl taneczno-teatralny Zespołu ARABESKA i Teatru PANOPTICUM

"Oda do wolności" - po spektaklu premierowym (ZDJĘCIA)

Wracamy z "Odą do wolności" - zapraszamy na spektakl!

„Oda do wolności” zrealizowana wspólnie przez Zespół taneczny "Arabeska" i Teatr Panopticum MDK „Pod Akacją” nadal cieszy się dużym uznaniem i jest bardzo dobrze odbierana przez młodzież.

Mamy nadzieję, że spektakl uda się jeszcze zagrać w warunkach teatralnych, gdyż wielu miłośników tańca i teatru nie zdążyło go jeszcze obejrzeć.