b_0_150_16777215_0_0_images_prac_asyngier_asyngier-koziel-dziennikars.jpg

Godziny zajęć:

•  śr.: 16:00 - 18:15

Miejsce: MDK "Pod Akacją", ul. B. Chrobrego 18, sala nr 23

Od września 2021 roku w naszej placówce rozpoczął swoją działalność zespół dziennikarsko-literacki. Powstał on jako odłam istniejącej pracowni teatralnej.

Uczestnikami zajęć są dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.

W programie działań zespołu przede wszystkim nauka twórczego pisania tekstów dziennikarskich i literackich oraz kreatywne przygotowanie reportażu fotograficznego.

Dodatkowo w planie zajęć:

• analizowanie i interpretowanie utworów literackich z zakresu liryki, epiki i dramatu,
  • zapoznanie z zasadami komponowania różnych tekstów literackich, informacyjnych i publicystycznych,
  • wykonywanie zadań pozwalających przełamywać opory i bariery komunikacyjne oraz stres przed wystąpieniami publicznymi,
  • doskonalenie umiejętności dotyczących retoryki – sztuki wypowiedzi ustnych i pisemnych,
  • redagowanie i formatowanie tekstów literackich,
  • aranżowanie dyskusji i debat publicznych,
  • rozwijanie wyobraźni artystycznej w zakresie samodzielnego pisania wierszy, opowiadań, sztuk teatralnych, dzienników, relacji z wydarzeń itp.

Uczestnicy zajęć dziennikarsko-literackich z zaangażowaniem i pasją literacką piszą utwory o różnej tematyce.

Biorą udział też udział w licznych konkursach takich, jak:

• Ogólnopolski Konkurs im. Ireny Kwinto „Życie jest bajką” organizowany przez MDK w Lidzbarku Warmińskim,
  • Ogólnopolski Konkurs Literacko-Fotograficzny „Pod)różne historie” organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury i Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Białymstoku,
  • Ogólnopolski Konkurs na krótką formę literacką „Jak zdobyć nagrodę Nobla” organizowany we Wrocławiu,
  • Wojewódzki Konkurs Literacko-Plastyczny „Moje Boże Narodzenie” organizowany przez MDK „Pod Akacją” w Lublinie,
  • Konkursowy Przegląd Zespołów Kolędniczych „Szczodraki” organizowany przez DDK Czechów w Lublinie.

Uczestnicy zespołu mają już na swoim koncie pierwsze osiągnięcia m.in.: nagroda za I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Świąteczne zda(e)rzenie" organizowanym w Dąbrowie Górniczej.

Zapraszamy!

Pracownie przy Grodzkiej