Proj. graf. © 2022 Jakub Nastaj

Spektakl "Oda do wolności" zrealizowany wspólnie przez Zespół taneczny "Arabeska" i Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie w ramach programu artystycznego "Przestrzenie sztuki" łączy w sobie dwa języki wypowiedzi artystycznej wspierane wzajemnie choreografią, słowem i działaniem dramatycznym oraz obrazem wizualnym. Tak pomyślany projekt odsłania wiele możliwości zarówno w kształtowaniu formy jak i przekazu spektaklu.

Mamy nadzieję, że taniec i teatr są na tyle sobie bliskie, że ich spotkanie w jednym widowisku nie zaciemni ważnego przesłania, z którym młodzi artyści chcą dotrzeć do równie młodego odbiorcy.

Spektakl dotyka spraw wolności człowieka widziany oczami młodego pokolenia, wolności, o którą zabiegamy od zarania czasów, pragniemy jej, posiadamy ją i tracimy. Bo wolność nie jest nam dana na zawsze i trzeba nieustannie o nią walczyć. Problem wolności istnieje w nas samych, kiedy ją sami sobie zabieramy lub ograniczamy chociażby poprzez wszelkiego rodzaju uzależnienia. Nasze wewnętrzne ograniczenia wywołują w konsekwencji ograniczenia innych, a te rodzą kolejne o znacznie szerszym zasięgu stając się narzędziem manipulacji jednostki ludzkiej oraz całych grup społecznych a nawet narodów. Tak powstają dyktatury, zniewalanie i odzieranie człowieka z ludzkiej godności oraz wszelkie zło prowadzące do konfliktów i wojen. Spektakl stawia wiele pytań ale czy jest w stanie na nie odpowiedzieć? Kiedy wokół czają się demony zła nie znoszące wolnej myśli i przestrzeni oddychającej wolnością, zostaje jeszcze modlitwa o wolny lepszy świat.

Scena szkoły w spektaklu jest metaforą manipulacji w szerszym znaczeniu i nie można jej traktować dosłownie ani odnosić do szkoły jaką znamy z własnych doświadczeń.

Ruch i język ciała przemyślanej wizualnie choreografii "Arabeski" są dopełniane groteskowym, a chwilami bardzo realistycznym i dramatycznym  obrazem rzeczywistości kreowanym przez aktorów Panopticum. Ten wspólnie skomponowany obraz nie do końca napawa optymizmem ale zawsze można przecież szukać lepszych rozwiązań.

PREMIERA: 29 listopada 2022r., godz. 18:00
Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12 / wstęp wolny

• Choreografia: Agnieszka Kępka, Anna Kiełczykowska
  • Scenariusz i reżyseria scen teatralnych: Mieczysław Wojtas
  • Muzyka do utworu "Modlitwa" i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz
  • Obrazy filmowe i wizualne: Aleksandra Golan, Sebastian Jóźwik, Adrian Tarnowski

W  scenach teatralnych występują:

• Aleksandra Najda
  • Natalia Dyjak
  • Aleksandra Mazurek
  • Julia Zając
  • Kaja Rowińska
  • Joanna Kozieł
  • Malwina Bator
  • Adam Pochodyła
  • Mateusz Chomicz
  • Rafał Białek
  • Filip Woźny
  • Miłosz Sadurski
  • Patryk Wojcieszuk - śpiew
  • Magdalena Góźdź - śpiew
  • Emilia Marzec - śpiew

Czas trwania: 40 min.

"ODA DO WOLNOŚCI" - spektakl taneczno-teatralny wyłoniony w otwartym konkursie na realizację projektu "Mini Grant" organizowanym w ramach Programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem Programu jest Centrum Kultury w Lublinie.

Logotypy