b_0_150_16777215_0_0_images_2021-2022_210927-65-lecie-mdk_tryptyk-rzymski-premiera_tryptyk-premiera-plakat-800.jpg

Zwieńczeniem obchodów 65-lecia MDK "Pod Akacją" był premierowy pokaz płyty "Tryptyk Rzymski" Teatru Panopticum MDK "Pod Akacją" w Lublinie pod kierunkiem Mieczysława Wojtasa.

Uroczysta premiera odbyła się w sali kinowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie 9 października 2021r.

(W przygotowaniu szersza relacja z Premiery)

[Fot. Anna Borowska]

TRYPTYK RZYMSKI

Płyta audio-video powstała na bazie inscenizacji teatralnej poematu religijnego "Tryptyk Rzymski" oraz innej twórczości poetyckiej Jana Pawła II w setną rocznicę Jego Urodzin. Premiera spektaklu w wykonaniu Teatru Panopticum odbyła się dnia 28.09.2020r. w CSK w Lublinie, a jego poetycko-refleksyjny charakter nawiązywał do konwencji teatru rapsodycznego. Teatralna interpretacja twórczości polskiego papieża poety dotyka metafizycznej tajemnicy świata natury, skupiając uwagę słuchacza na duchowym wymiarze człowieka poszukującego odpowiedzi na najważniejsze pytania egzystencjalno – moralne i człowieka zadziwionego boskimi dziełami stworzenia.

Nagranie nie rejestruje spektaklu, natomiast wnosi inną jakość w warstwie akustycznej i wizualnej. Teksty dialogowe i śpiewane zostały wzbogacone instrumentalną i wokalną aranżacją muzyczną, rozszerzając przestrzeń dźwiękową. Dzięki temu ich interpretacja dostaje nowe życie skłaniając słuchacza do pogłębionego odbioru. Ścieżka dźwiękowa dodatkowo wsparta jest ilustracją wizualno - filmową w wykonaniu aktorów Teatru Panopticum.

scenariusz i reżyseria: Mieczysław Wojtas
muzyka, przygotowanie wokalne i aranżacja: Piotr Tesarowicz
realizacja dźwięku: Lech Pukos , CSK Lublin
reżyseria obrazu: Jan Tuźnik