HORROR LICEALNY

Każdy z nich czymś się wyróżnia – jedni świetnie radzą sobie w komedii, drudzy wolą tematykę obyczajową, dramat. Łączy ich jednak miłość do teatru, której dziś dali upust, a przy okazji nauczyli się czegoś nowego i nieco lepiej poznali. Aktorzy teatrów: Improwizacji „Joke” (z Miejskiego Ośrodka Kultury), Trzydziestu (z II Liceum Ogólnokształcącego), Maska (z Zespołu Szkół nr 1), a także świdniczanie, którzy chcieli poznać świat sceny wzięli udział w warsztatach z Teatrem Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie.
Na niecodzienną lekcję aktorstwa młodzież zaprosili: Fundacja Dobre Perspektywy i Centrum Usług Społecznych we współpracy z MOK.

– Chcemy integrować świdnicką młodzież, zapewnić jej możliwości rozwoju pasji chociażby poprzez teatr. W warsztatach wzięły udział świdnickie teatry: Trzydziestu, Improwizacji „Joke” oraz Maska, ale także około 10 osób niezrzeszonych w żadnym z zespołów. Cieszymy się, że jest w nich pragnienie współpracy z rówieśnikami. Bardzo fajnie wkomponowali się w grupy, które już trochę razem pracują. Być może zachęci ich to, by działać w teatrze – wyjaśnia Renata Elmerych, organizator społeczności lokalnej CUS.

Warsztaty poprowadził Oskar Rybaczek z Teatru Pantopticum. Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, którego możemy oglądać w takich produkcjach, jak „Klangor”, „Wszystkie nasze strachy”, „Fanfik” czy w widowisku „Śluby panieńskie” Teatru STU.

Zajęcia zwieńczył spektakl Teatru Panopticum pt. „Horror licealny” w reż. Mieczysława Wojtasa, na który organizatorzy zaprosili świdnicką młodzież.

Źródło tekstu oraz zdjęcia: "Lekcja aktorstwa z Teatrem Panopticum" - swidnik.pl

TEATR Z ŻYCIA WZIĘTY

PANOPTICUM o młodzieży dla młodzieży

Teatr Panopticum MDK "Pod Akacją" został zaproszony przez Fundację "Dobre Perspektywy" do współrealizacji kilkuetapowego, edukacyjnego projektu teatralnego skierowanego do młodzieży.

Pierwszy etap odbył się w miniony piątek 16 lutego 2024 roku w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku i obejmował:

• Kilkugodzinne warsztaty teatralne dla zainteresowanych licealistów prowadzone przez Oskara Rybaczka, byłego uczestnika Panopticum, a obecnie aktora filmowego i teatralnego.
  • Prezentację spektaklu "Horror licealny" dla młodzieży z liceów ogólnokształcących w Świdniku w wykonaniu Teatru Panopticum wg scenariusza Piotra Zaremby, w reżyserii Mieczysława Wojtasa z muzyką Piotra Tesarowicza.
  • Dyskusję problemową inspirowaną tematyką i przesłaniem obejrzanego spektaklu.

Młodzież w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej MOK siedziała nawet na schodkach widowni oraz zajmowała każdą wolną powierzchnię sali, co oczywiście było w całkowitej niezgodzie z zasadami BHP. Nie był to spęd młodzieży, ale prawdziwe, aktywne uczestnictwo w wydarzeniu. Świadczył o tym żywy i refleksyjny odbiór spektaklu i fakt, że po spektaklu nikt nie opuścił widowni oczekując na wspólny dyskusyjny dialog. Ten okazał się nieoczekiwanie owocny, emocjonalny i podejmujący ważne dla młodzieży problemy. Spektakl najwyraźniej zainspirował młodych dyskutantów do przeniesienia spraw poruszonych w przedstawieniu na teren własnych szkolnych środowisk i wywołał spontaniczną, mądrą dyskusję o relacjach w grupach rówieśniczych, o relacjach z nauczycielami oraz konfliktach rodzinnych. Młodzież chętnie wypowiadała się o problemach wykluczenia, niezrozumienia, hejtu i agresji, które dzieją się na ich oczach i które znają z własnych doświadczeń.

Aktorzy Teatru Panopticum nie spodziewali się, że zostaną wciągnięci do aż tak zaangażowanej rozmowy, która później przerodziła się w refleksyjną i artystyczną analizę obejrzanego spektaklu. "Horror licealny", mimo dwuletniej już obecności w repertuarze Panopticum - teraz w zmienionej i uzupełnionej obsadzie - ciągle przyciąga młodą publiczność i wywołuje żywe emocje.

Dla takich chwil i takiej widowni warto tworzyć teatr, który wnika w życie i z życia się rodzi.

Tekst: Mieczysław Wojtas