b_0_150_16777215_0_0_images_2023-2024_231208-barwny-wszechswiat_231208-barwny-wszechswiat-plakat-800.jpg

Wystawa Fotograficzno-Literacka "BARWNY WSZECHŚWIAT" powstała w 2023 roku w ramach obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz z myślą o tym, że Lublin jest obecnie Europejską Stolicą Młodzieży.

Autorami prac fotograficznych i literackich eksponowanych na wystawie są uczestnicy zajęć Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej oraz Pracowni Dziennikarsko-Literackiej, które na co dzień prowadzi Anna Asyngier-Kozieł w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie.

Na prezentowanych zdjęciach odbiorcy będą mogli ujrzeć młodzieńcze spojrzenie na Wszechświat, które ukazane zostało za pomocą gry barwnych smug świetlnych, scen niespotykanych w otaczającej nas przestrzeni, tajemniczych plam i układów kompozycyjnych.

Teksty młodych literatów są wypowiedziami fikcyjnymi, pisanymi przez nich wierszem lub prozą na podstawie ich własnej wyobraźni artystycznej, ale nawiązują one także do prawdziwych faktów historycznych, jak np. opracowanie przez astronoma teorii heliocentrycznej.

Zarówno obrazy fotograficzne jak i utwory literackie inspirowane zostały życiem i działalnością Mikołaja Kopernika.

Wernisaż wystawy odbył się 08.12.2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego - Filia nr 34 ul. Judyma 2a.

Cała uroczystość przebiegła w miłej atmosferze. Byli najbliżsi, znajomi i przyjaciele. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali wyeksponowane zdjęcia. Młodzi literaci i fotograficy zaprezentowali autorskie teksty inspirowane twórczością Mikołaja Kopernika. Nie zabrakło też różnych słodkości i wspólnych rozmów.

Do obejrzenia fotorelacji z wernisażu zapraszamy na Facebook - na stronę Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej >

Wystawa w styczniu 2024 roku prezentowana jest w Filii nr 26 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, ul. Leonarda 16.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.

Zapraszamy!