b_0_150_16777215_0_0_images_2023-2024_231117-45-lat-makramy_45-lat-makramy-plakat-800.jpg

17 listopada 2023 roku o godzinie 17.00 odbyło się uroczyste podsumowanie wystawy makram stworzonych pod okiem Marii Świstek-Duda. Zwiedzanie ekspozycji połączone było z obchodami

Jubileuszu 45-lecia Pracowni Makramy Marii Świstek-Duda.

Nazwa MAKRAMA pochodzi od arabskiego słowa "migramah" (siatka), przyjętego do języka francuskiego w postaci "macramé" (fantazyjna frędzla).

MAKRAMA powstaje jako kombinacja węzłów dekoracyjnych wiązanych ręcznie, bez użycia jakichkolwiek przyborów i narzędzi. Najbardziej odpowiednim materiałem jest sznurek sizalowy, konopny lub bawełniany.
Piękno makramy przejawia się przede wszystkim w jej różnorodnych formach. Znając kilka węzłów można wykonać prawie wszystko... każdy pomysł jest dobry, by "opleść go w sznurek".

PRACOWNIA MAKRAMY w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie istnieje już 45 lat. Przez wiele lat była jedyną pracownią w całym mieście zajmującą się makramą. Uczestnikami zajęć są dzieci i młodzież ze wszystkich szkół Lublina.

Założycielem i opiekunem artystycznym pracowni jest Maria Świstek-Duda (absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie i 2-letniego Studium Kulturalno-Oświatowego przy U.J. w Krakowie; zdobyła specjalizację z plastyki, w dziedzinie makramy - samouk).

W okresie 45 lat pracownia przechodziła różne etapy twórczości.
Pierwsze prace powstawały ze sznurka sizalowego z trudem zdobywanego w sklepach rolniczych - i z jeszcze większym trudem malowanego w wielkich garach... Były to duże, dekoracyjne makramy - na gałęziach i korzeniach  przywożonych z wakacyjnych plenerów, inspirowane naturą. Ulubionym tematem prac były drzewa.
Potem nastał miękki, szary sznurek konopny, bardzo przyjazny w wiązaniu i wyparł sznurek sizalowy, który podobno "gryzł" w ręce. Z szarego sznurka pięknie tworzyło się "architekturę", drzewo w kole, obrazki w ramkach, portrety i postacie.
Z biegiem czasu dostępny stał się sznurek bawełniany, gruby, kolorowy i bardzo drogi. W dobie internetowej pojawił się w makramie styl "boho": mało węzłów, proste wzory, dużo zwisających sznurków... ma być efektownie i szybko.
Niestety, dawne skomplikowane kombinacje węzłów, tworzące nieograniczone, często zaskakujące, piękne kompozycje makramowe przeszły już do lamusa... ale może nie na zawsze i jeszcze się kiedyś odrodzą...!!

katalog - miniaturka

(z katalogu wystawy jubileuszowej)

Na imprezie obecnych było wielu znakomitych gości. Nie obyło się bez wspominania i opowieści - p. Maria Świstek-Duda przybliżyła zebranym tajniki techniki makramy, które sama posiadła jako samouk, żeby móc stworzyć 45 lat temu pracownię makramy w MDK "Pod Akacją" i móc przekazywać swoją wiedzę i pasję młodemu pokoleniu.

Fot. Jakub Nastaj - WIĘCEJ ZDJĘĆ w albumie (nowe okno)

Pani Maria została uhonorowana medalem BENE MERITUS - dobrze zasłużony dla NSZZ "Solidarność" przez p. Iwonę Kręglicką, Przewodniczącą Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania nr 2 w Lublinie.

Podczas wydarzenia, w uznaniu za szczególne zasługi na rzecz lubelskiej kultury oraz pełną pasji i oddania pracę służącą edukacji artystycznej mieszkańców naszego Miasta z podziękowaniem za wieloletnią działalność społeczną a także wkład w rozwój Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie Pani Maria Świstek-Duda otrzymała również Medal Zasłużony dla Miasta Lublin. W imieniu Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Lublin medal wręczył Mirosław Jarosiński, Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania ds. Organizacji Pracy Przedszkoli, Szkół i Placówek.

Życzeniom, kwiatom i wzruszeniom nie było końca. Gratulujemy Pani Marii i dziekujemy za 45 lat wspaniałej, pełnej pasji pracy "Pod Akacją", w jedynej w Lublinie i jedynej w swoim rodzaju Pracowni makramy.

Imprezę zakończyło zwiedzanie wystawy razem z p. Marią Świstek-Duda oraz poczęstunek i jubileuszowy tort.

Obchody Jubileuszu 45-lecia Pracowni Makramy Marii Świstek-Duda wspomogła finansowo Rada Rodziców MDK "Pod Akacją". Organizacją imprezy zajęli się pracownicy obsługi MDK pod okiem p. Marzeny Nastaj, kierownik administracyjnej MDK.