Zbigniew Księski

26 maja 2018r. odszedł Ś.P. Zbigniew Księski, mistrz międzynarodowy w sporcie szachowym, wieloletni nauczyciel w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie, mentor, kolega, przyjaciel... Na zawsze pozostanie w naszych sercach i wdzięcznej pamięci.

Zbigniew Księski, mistrz międzynarodowy w sporcie szachowym, urodzony w 1954 r., zmarł 26 maja 2018 r. Kochał szachy! To była Jego pasja, Jego miłość. W chłopięcych latach zainteresował się szachami. Spotykaliśmy się w oficynie na Krakowskim 30, w mekce lubelskich szachów - tam szlifował swój talent. Najpierw grał w klubie "Łączność" Lublin, następnie przez wiele, wiele lat w "Avii" Świdnik, ostatnio w "Drakonie" Lublin. Pierwszy duży sukces odniósł w 1968 roku wygrywając turniej juniorów podczas szachowego festiwalu im. PKWN. Mając 18 lat wygrał mistrzostwo Polski juniorów do lat 20 w szachach błyskawicznych w Lublińcu. W wieku 20 lat zdobył srebrny medal w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 20. Ośmiokrotnie grał w finałach Mistrzostw Polski Seniorów, zajmując w 1983 r., w Piotrkowie Trybunalskim najlepsze  w swej karierze, IV miejsce. Był silnym punktem drużyny podczas walki o drużynowy tytuł Mistrza Polski - razem z "Avią" Świdnik zdobywał 4 razy medale, w tym w 1982 w Gdyni, medal złoty. Lubił rozgrywki błyskawiczne i wielokrotnie uczestniczył w tzw. blitzach, indywidualnie zdobył dwukrotnie srebrny medal: w  Piotrkowie Trybunalskim w 1976 i w Bydgoszczy w 1987, zaś wspólnie z drużyną zdobył 2 srebrne (1976 i 1981 r.) i w 1977 brązowy medal. W swojej długiej karierze szachowej grał w wielu turniejach na terenie Polski i w całej Europie, osiągając często wyniki w czołówce. Ocierał się o normy arcymistrzowskie. Był sekundantem w ważnych rozgrywkach nieżyjącej już Anny Jurczyńskiej, która pod Jego trenerskim okiem walczyła w eliminacyjnym turnieju Mistrzostw Świata Kobiet. W 2009 roku rozpoczął pracę w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie. Jako trener kl. II przekazywał tajniki sztuki szachowej dzieciom i młodzieży. Współpracowaliśmy organizując różne turnieje, spotkania szachowe... W 2010 r. był współtwórcą  mdkowskiego widowiska "Żywe Szachy", które było kilka razy wystawiane na Starym Mieście. Grywał symultany, systematycznie podczas lubelskiego Festynu Ludzi Pozytywnie Zakręconych od początku jego trwania, w tej edycji już nie wystąpi...

Żegnaj Zbyszku! Zośka C. M.

Pogrzeb Zbigniewa Księskiego odbył się 1.06.2018r. o godz. 13:00 w Kaplicy na Majdanku.