W okresie wakacji, w dniach 13 - 20 sierpnia 2018r. w MDK "Pod Akacją" odbyły się warsztaty plastyczne i taneczne dla młodzieży polonijnej z Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Organizatorem ich przyjazdu do Polski było Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" Oddział w Lublinie, koordynatorem projektu - dyrektor Domu Polonii p. Dariusz Śladecki. 40 - osobowa grupa młodych ludzi przyjechała do nas z Rosji (Tiumeń – Syberia), Ukrainy (Żytomierz, Nietyszyn) i Białorusi (Mińsk). W czasie ich pobytu w Lublinie uczestniczyli w  spotkaniach z p. Mariuszem Banachem Zastępcą Prezydenta Miasta Lublin oraz p. Przemysławem Czarnkiem Wojewodą Lubelskim.

Projekt współfinansowany jest w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

W MDK "Pod Akacją" w budynku przy ul. B. Chrobrego 18 nasi goście uczestniczyli w warsztatach plastycznych prowadzonych przez nauczycieli MDK - Magdalenę Ciężak i Kamilę Śpiewlę-Kasperek. Tematem warsztatów była architektura Lublina. Podczas proponowania wybranych tematów do realizacji szczególną uwagę zwróciliśmy na odniesienia do historii i tradycji naszego miasta i regionu. Prace wykonywano w technice akwareli i linorytu. Zajęcia rysunkowe z portretu prowadził p. Tadeusz Kliczka - nauczyciel Zespołu Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie. Zajęcia taneczne (polskie tańce narodowe) - p. Aleksandra Berecka.

Wszystkie działania artystyczne zostały uwiecznione w formie fotoreportażu przez Annę Borowską. Relację filmową z wydarzeń tworzył uczestnik zespołu wiedzy o filmie MDK, Michał Bojczewski.

Wspaniała rodzinna atmosfera jaka panowała w czasie wspólnych rozmów, wymiana doświadczeń w dziedzinie technik plastycznych, liczne nawiązane kontakty, pozwalają nam mieć nadzieję, że z niektórymi z uczestników i ich opiekunów spotkamy się w przyszłym roku.

Zapraszamy do oglądania całej fotorelacji z pobytu w Lublinie  [Fot. Anna Borowska]

Piszą o nas: www.niecodziennik.mbp.lublin.pl

wspolnota polska logo 150Jednym z celów Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" jest wspieranie polonijnej kultury poprzez przedsięwzięcia kulturalne, medialne i naukowe, które wraz z podtrzymywaniem znajomości języka polskiego wśród Polonii służą budowaniu więzi z krajem.

Oddział lubelski organizuje szereg projektów edukacyjnych dla młodzieży i dorosłych, w tym: kursy języka i kultury polskiej, kolonie edukacyjno-krajoznawcze, warsztaty plastyczne (kolonie artystyczne),  staże medyczne, współpracuje ze szkołami i organizacjami polskimi na Wschodzie, wspierając ich pracę oświatową i kulturalną. Warsztaty plastyczne są przedsięwzięciem cyklicznym organizowanym w Lublinie po raz jedenasty (w latach 2008-2018 wzięło w nich udział blisko 500 uczestników).