XX Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Józefa Czechowicza

Termin zgłoszeń
2020-02-29

XX Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Józefa Czechowicza

(dotyczy uczestników spoza województwa lubelskiego)

Konkurs dedykowany jest pamięci wybitnego poety polskiego – Józefa Czechowicza.

FINAŁ KONKURSU stanowi uroczysty KONCERT LAUREATÓW - w rocznicę urodzin poety.

Organizatorzy:

Cele Konkursu:

1. Przybliżenie młodzieży twórczości Józefa Czechowicza i poetów awangardy lubelskiej:Franciszki Arnsztajnowej, Konrada Bielskiego, Tadeusza Bocheńskiego, Stanisława Ciesielczuka, Henryka DomińskiegoWacława GralewskiegoStanisława GrędzińskiegoKazimierza Andrzeja Jaworskiego, Mieczysława Kossowskiego, Józefa ŁobodowskiegoAntoniego MadejaBronisława Ludwika Michalskiego, Władysława Podstawki, Jana Szczawieja, a także Julii Hartwig i Anny Kamieńskiej, poetek, które we wczesnej fazie swojej twórczości inspirowały się poezją awangardy lubelskiej.
    Zob. m. in.: Ludwik Zalewski, Antologia współczesnych poetów lubelskich, wstęp Józef Czechowicz. Lublin1939.
  2. Inspirowanie poszukiwań repertuarowych i głębszej refleksji nad tekstem literackim.
  3. Kształtowanie kultury żywego słowa i doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorów.

ZASADY UCZESTNICTWA:

1. W KONKURSIE  mogą uczestniczyć uczniowie VII, VIII  klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.
  2. Każdy uczestnik ma obowiązek przygotować dwa utwory (teksty oryginalne, a nie przekłady):
    - jeden utwór Józefa Czechowicza,
    - jeden utwór wybranego poety awangardy lubelskiej,

Kategorie artystyczne:

• recytacja
  • poezja śpiewana (soliści, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne)

Czas wykonania obu utworów nie może przekraczać 5 minut.

3. Każda placówka (szkoła) spoza województwa lubelskiego może zgłosić do udziału w eliminacjach ogólnopolskich 3 recytatorów.

TERMINY:

Karty zgłoszenia prosimy przesłać na jeden z wybranych sposobów:

do dnia 29 lutego 2020r.

KRYTERIA OCENY I NAGRODY:

1. Oceny prezentacji konkursowych dokona JURY powołane przez organizatorów biorąc pod uwagę następujące kryteria:
  • dobór repertuaru,
  • interpretacja tekstu,
  • kultura mowy,
  • walory wokalne,
  • kompozycja,
  • ogólny wyraz artystyczny.

WERDYKT JURY JEST OSTATECZNY I NIEPODWAŻALNY!

Laureaci KONKURSU otrzymują dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów i sponsorów. Nagrody i wyróżnienia (finansowe i rzeczowe) przyzna jury powołane przez organizatorów konkursu. Pula nagród finansowych wynosi co najmniej 1 500 złotych.

• Pierwszą nagrodą za najciekawszą interpretację wiersza Józefa Czechowicza jest „Papierowa Korona”.
  • Pierwszą nagrodą za najlepszą interpretację wiersza poety doby staropolskiej jest „Złota Strofa”.
  • Pierwszą nagrodą za najlepszą interpretację w poezji śpiewanej jest  „Człowiecza Nuta”.

ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE:

• Eliminacje ogólnopolskie odbędą się 13 marca 2020r. w MDK "Pod Akacją", Grodzka 11.
  • KONCERT LAUREATÓW odbędzie się 14 marca 2020r. Recytatorzy z Lubelszczyzny zostaną zakwalifikowani do etapu ogólnopolskiego przez komisję eliminacji wojewódzkich.
  • Uczestnicy etapu centralnego - nauczyciele i recytatorzy - pokrywają koszty podróży. Organizator finansuje noclegi i wyżywienie.

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

1. Zgłoszenie do udziału w konkursie oznacza zgodę na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych podanych w formularzach i kartach zgłoszenia w celach niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia organizowanego wydarzenia (zgodnie z RODO). Opiekunom prawnym uczestników i osobom, których dane dotyczą przysługuje prawo do ich wglądu i poprawienia oraz żądania zaprzestania ich przetwarzania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz ich brak uniemożliwia wzięcie udziału w konkursie.
  2. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania danych: imienia i nazwiska, wieku, miejscowości, nazwy instytucji delegującej w zakresie publicznej promocji i sprawozdawczości konkursu.
  3. Administratorem danych jest Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie,
    20-112 Lublin, ul. Grodzka 11.
  4. Organizator zastrzega sobie prawo do fotograficznej i audiowizualnej rejestracji wydarzenia oraz jego prezentacji w materiałach promocyjnych i sprawozdawczych związanych z organizowanym konkursem.
  5. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne ze zgodą na wykorzystanie zdjęć i materiałów multimedialnych zawierających wizerunek osób biorących udział w konkursie.

BIURO ORGANIZACYJNE XX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza:

MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY „Pod Akacją”,
20-112 LUBLIN, UL. GRODZKA 11
tel./faks: 81 53 227 40, kom. 532 104 347

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!

Pobierz regulamin (pdf)

Pobierz kartę zgłoszenia (pdf)

Pobierz kartę zgłoszenia (doc)

Wspierane przez iCagenda