Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Poezji Józefa Czechowicza

Termin zgłoszeń
2018-02-28

XVIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Poezji Józefa Czechowicza

(dotyczy uczestników spoza województwa lubelskiego)

Konkurs dedykowany jest pamięci wybitnego poety polskiego – Józefa Czechowicza.

FINAŁ KONKURSU stanowi uroczysty KONCERT LAUREATÓW - w rocznicę urodzin poety.

ORGANIZATORZY:

• Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie,
  • Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza,
  • Stowarzyszenie Pisarzy Polskich - Oddział w Lublinie

CELE KONKURSU:

• przybliżenie młodzieży twórczości Józefa Czechowicza i poetów Polski Niepodległej,
  • inspirowanie poszukiwań repertuarowych i głębszej refleksji nad tekstem literackim,
  • kształtowanie kultury żywego słowa i doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorów.

ZASADY UCZESTNICTWA:

W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie VII klas szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i szkół średnich. Każdy uczestnik ma obowiązek przygotować dwa utwory (teksty oryginalne, a nie przekłady):

• jeden utwór Józefa Czechowicza,
  • jeden utwór wybranego poety Polski Niepodległej.
    Wiersze poetów Polski Niepodległej z tomów wydanych w latach 1918-1930:
    • Julian Przyboś: Śruby (1925), Oburącz (1926), Z ponad (1930)
    • Julian Tuwim: Czyhanie na Boga (1918), Sokrates tańczący (1920), Siódma jesień (1922), Wierszy tom czwarty (1923), Słowa we krwi (1926), Strofy o późnym lecie, Rzecz czarnoleska (1929)
    • Jan Lechoń: Karmazynowy poemat (1920, wyd. II - 1922), Srebrne i czarne (1924)
    • Kazimierz Wierzyński: Wiosna i wino (1919), Wróble na dachu (1921), Wielka Niedźwiedzica (1923), Pamiętnik miłości (1925), Laur olimpijski (1927), Pieśni fanatyczne (1929), Rozmowa z puszczą (1929)
  • Kategorie artystyczne:
    • recytacja,
    • poezja śpiewana (akompaniament jednego instrumentu lub płyta CD).
  • Czas wykonania obu utworów nie może przekraczać 5 minut.
  • Każda placówka (szkoła) spoza województwa lubelskiego może zgłosić do udziału w eliminacjach ogólnopolskich 5 recytatorów.

TERMINY:

Karty zgłoszenia prosimy przesłać na jeden z wybranych sposobów:

do dnia 28 lutego 2018r.

• eliminacje ogólnopolskie odbędą się 14 marca 2018r. w MDK "Pod Akacją", Grodzka 11.
  • KONCERT LAUREATÓW odbędzie się 15marca 2018r. o godz. 16.00 w Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Lubelskiego, ul. Zamkowa 9.

KRYTERIA OCENY I NAGRODY:

Oceny prezentacji konkursowych dokona JURY powołane przez organizatorów biorąc pod uwagę następujące kryteria:

• dobór repertuaru,
  • interpretacja tekstu,
  • kultura mowy,
  • walory wokalne,
  • kompozycja,
  • ogólny wyraz artystyczny.

Laureaci KONKURSU otrzymują dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów i sponsorów:

• Pierwszą Nagrodą za najciekawszą interpretację wiersza Józefa Czechowicza jest „Papierowa Korona”,
  • Pierwszą Nagrodą za najlepszą interpretację wiersza poety Polski Niepodległej jest „Złota Strofa”.
  • Pierwszą nagrodą za najlepszą interpretację w poezji śpiewanej jest „Człowiecza Nuta”.

ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE:

Uczestnicy etapu centralnego - nauczyciele i recytatorzy - pokrywają koszty podróży oraz zakwaterowania i wyżywienia.

BIURO ORGANIZACYJNE XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza:

MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY „Pod Akacją”,
20-112 LUBLIN, UL. GRODZKA 11
tel./faks: 81 53 227 40

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!

Pobierz regulamin (pdf)

Pobierz kartę zgłoszenia (pdf)

Pobierz kartę zgłoszenia (doc)

Wspierane przez iCagenda