b_0_165_16777215_00_images_2019-2020_200525-29-tydzien-edukacji-artystycznej_tydzien-edukacji-2020-intro-05.jpg

Międzynarodowy Tydzień Edukacji Artystycznej - 25-31 maja 2020 r. w MDK "Pod Akacją" - (cz. 5)

W pierwszej części artykułu chwaliliśmy się pracowniami plastycznymi. Fotograficy i filmowcy zaprezentowali się w drugiej części. Trzecia część poświęcona była tańcowi, w czwartej opowiadaliśmy o teatrze.

Piąta, ostatnia część będzie o edukacji artystycznej przez muzykę

Zespół wokalny Sine Nomine, dyrygent -  Izabela Urban

Zespół działa od roku 1999, od początku pod kierunkiem Izabeli Urban. Wykonuje przede wszystkim muzykę a cappella. Ma w repertuarze utwory z różnych epok - od muzyki dawnej po współczesną. Skład zespołu tworzy młodzież z lubelskich szkół średnich i wyższych.

"Sine Nomine" aktywnie uczestniczy w życiu środowiska lubelskiego, biorąc udział w wielu koncertach okolicznościowych oraz koncertach organizowanych cyklicznie. Współpracuje z wieloma zespołami wokalnymi oraz instrumentalnymi z różnych stron Polski.

Zespół "Sine Nomine" jest laureatem prestiżowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in. Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu, Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach oraz Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Dawnej "Konkurs Mikołajów" w Radomiu.

Grupa doskonali swoje umiejętności podczas Ogólnopolskich Letnich Warsztatów Muzyki Dawnej w Kaliszu, a także koncertowała i pracowała pod kierunkiem wybitnych specjalistów w ramach Ogólnopolskich Spotkań z Muzyką Dawną i Festiwalu "Magnum Misterium" w Gorzowie Wielkopolskim.

W marcu 2018 roku zespół został uhonorowany Medalem 700-lecia Miasta Lublin, a w kwietniu 2019 roku Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego.

Zespół i jego dyrygentka są dumni ze swoich sukcesów konkursowych, jednak największą przyjemność sprawiają ekipie Sine Nomine spotkania z publicznością. Na przestrzeni dwudziestu lat swojej działalności zespół wokalny Sine Nomine koncertował w wielu różnych miejscach i z wielu różnych okazji. Współpracował z innymi zespołami, wykonując repertuar a cappella oraz z towarzyszeniem instrumentów. W wykonaniu zespołu można było usłyszeć utwory z dawnych wieków (średniowiecze, renesans), ale także muzykę współczesną, utwory religijne i świeckie, bardziej poważne i całkiem żartobliwe, a nawet rozrywkowe... Wspólnym mianownikiem zawsze pozostaje hasło "Bez nazwy, ale z pasją" ("sine Nomine" tłumaczy się z łaciny "bez nazwy").

Wybrane fragmenty koncertów ukazują efekty edukacji artystycznej, jaką na co dzień realizuje Sine Nomine w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją".

Zespół ma w dorobku trzy płyty CD - płytę Jubileuszową"Dzieciątko się narodziło" i "Ta mała".

Więcej o Zespole Sine Nomine

rekrutacja20 21 banner 720x250