b_0_165_16777215_00_images_2019-2020_200525-29-tydzien-edukacji-artystycznej_tydzien-edukacji-2020-intro-02.jpg

Międzynarodowy Tydzień Edukacji Artystycznej - 25-31 maja 2020 r. w MDK "Pod Akacją" - zapraszamy do obejrzenia wybranych sukcesów zespołów działających w naszej Placówce (cz. 2)

Kontynuujemy prezentowanie wybranych pracowni, ich działań i osiągnięć uczestników. W pierwszej części artykułu chwaliliśmy się pracowniami plastycznymi, oto ciąg dalszy - pracownie fotograficzne, filmowe, artystycznych technik cyfrowych.

Pracownia fotograficzna, Pracownia wiedzy o filmie, naucz. Anna Borowska

Główne działania i osiągnięcia artystyczne Pracowni fotografii  i Pracowni wiedzy o filmie MDK "Pod Akacją" to liczne wystawy fotograficzne w Galeriach MDK, np. wystawa fotograficzna zorganizowana na Noc Kultury  "Miastoczułość", w galeriach w całym kraqju - np. Galerii Pałacu Młodzieży w Koszalinie oraz w przestrzeni  naszego  miasta  np. w Punkcie Kultury - wystawa "Portrety" , w Kawiarni Literackiej Między Słowami - "Spacer po lubelskim Bronxie", "Tylko we Lwowie".

Uczestnicy biorą udział i osiągają liczne sukcesy w konkursach o randze międzynarodowej, ogólnopolskiej, regionalnej i miejskiej; w tym roku szkolnym zdobyli już 4 nagrody w Międzynarodowym Konkursie Fotografii "Muzealne Spotkania z Fotografią" w Koszalinie i Złoty Medal Fotoklubu RP dla 13-letniej uczestniczki w Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej "Dziecko" w Poznaniu.

Nie mniej nagród w konkursach ogólnopolskich, regionalnych oraz organizowanych nlokalnie, przez naszą Placówkę - 4 nagrody w jednej edycji konkursu "Moja Mała Ojczyzna" w Radomiu, 3 nagrody w dwóch edycjach konkursu "Dziecko i jego świat" w Bydgoszczy, 3 nagrody i 1 wyróżnienie w ubiegłorocznej edycji konkursu "Moje miejsce na Ziemi" w Oświęcimiu, I nagroda w konkursie "Martwa natura w twórczości Leona Wyczółkowskiego", a także "Klasztor w Sercu Miasta" i "Śladami Unii Lubelskiej".

Pracowni fotograficzna organizuje dla młodzieży warsztaty artystyczne - w 2019 roku były to warsztaty techniki gumy chromianowej, wcześniej - warsztaty cyjanotypii, fotografii otworkowej i gumy.

Tak samo jak plastycy oraz razem z plastykami Pracownia fotograficzna organizuje plenery fotograficzno-plastyczne - w roku 2019 w Kazimierzu nad Wisłą, Mielnie i Sarbinowie...

...oraz letnie obozy artystyczne - w ostatnich latach w Toskanii, Chorwacji, Bośni Hercegowinie, Białce Tatrzańskiej.

Fotografików z MDK "Pod Akacją" nigdy nie brakuje podczas ważnych dla naszego miasta wydarzeń, w których biorą aktywny udział - Noce Kultury (wystawy, akcje plenerowe, reportaże), Marsze Międzypokoleniowe z okazji Dni Seniora (reportaże, wystawy, m.in. w Ratuszu Lubelskim), festiwale teatralne i taneczne, np. Ogólnopolskie Spotkania z Tańcem w Lublinie "Balans" (wystawy, relacje fotograficzne i filmowe)

Uczestnicy Pracowni fotografii aktywnie działają na rzecz popularyzowania działalności  MDK w  środowisku - organizują wystawy w plenerze miasta np. na Placu im. L. Kaczyńskiego, akcje nad Zalewem Zemborzyckim; zrealizowali film o MDK na jubileusz 60-lecia Placówki. Corocznie są honorowani nagrodami i stypendiami artystycznymi Marszałka Województwa Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin (10 laureatów za rok 2019).

Pracownia fotografii tradycyjnej i cyfrowej, naucz. Anna Asyngier-Kozieł

Zespoły fotograficzne przygotowują uczestników zajęć do odbioru dzieł sztuki fotografowania i korzystania z różnych źródeł informacji w celu pogłębiania swojej wiedzy o technikach fotograficznych, stwarzają młodemu pokoleniu warunki do weryfikacji umiejętności fotograficznych poprzez udział w wystawach i konkursach fotograficznych, promują działalność młodych fotografów w środowisku lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, zapewniają szczególnie uzdolnionym uczestnikom zajęć możliwości zdobywania stypendiów artystycznych i naukowych, rozbudzają aktywność twórczą, wrażliwość artystyczną i smak estetyczny, rozwijają zainteresowania i uzdolnienia w dziedzinie fotografii.

To tylko niektóre z osiągnięć uczestników pracowni fotograficznej p. Anny Asyngier-Kozieł, tutaj znajdziecie WIĘCEJ .

Pracownia artystycznych technik cyfrowych, naucz. Mariusz Stryjecki

Technika cyfrowa w MDK "Pod Akacją" również służy edukacji artystycznej naszych uczestników. Dzieci maja moliwość poznania i tworzenia animacji poklatkowych - od pomysłu, projektu, poprzez wykonanie scenografii, postaci, aż do całościowego procesu tworzenia filmu.

Wiele z powstałych na przestrzeni ostatnich lat animacji zostało docenionych i wysoko nagrodzonych na kankursach. Prezentujemy niektóre z nich, więcej możecie znaleźć na kanale "Pixeloza" na Facebooku.

Krzysztof Michałkiewicz "PiraTez II" - III NAGRODA W KATEGORII ANIMACJA ARTYSTYCZNA, ANIM@KCJA - II OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA NAJLEPSZĄ ANIMACJĘ, GRAFIKĘ KOMPUTEROWĄ I FILM DOKUMENTALNY 2012

Ola Marzęta - "Egzotyczna wyprawa"

Wojciech Gierulski - "Pod podłogą" - III NAGRODA kategorii najlepszy film indywidualnych autorów, który powstał bez opieki profesjonalistów - IV Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU, POZNAŃ, 24-28 kwietnia 2017 oraz nominacja do nagrody - Festiwal Filmów Dzieci i Młodzieży ANIM@KCJA 2016

Mateusz Guzowski - "Pociąg" - II NAGRODA w kategorii najlepszy film indywidualnych autorów, który powstał bez opieki profesjonalistów - IV Ogólnopolski Przegląd Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU, POZNAŃ, 24-28 kwietnia 2017