Jesteśmy z Wami przez cały czas!

Nauczyciele MDK "Pod Akacją" w Lublinie cały czas pracują zdalnie - pozostajemy w stałym kontakcie ze swoimi uczestnikami pod wirtualną Akacją.

Czas pandemii wirusa na wszystkich nas wymusił przystosowanie się do tej trudnej sytuacji. Internet, narzędzia komunikacji cyfrowej, portale społecznościowe - to teraz nasze podwórko, nasze szkoły, przedszkola, zakłady pracy. 

Każdego dnia nauczyciele MDK są do dyspozycji swoich Uczestników i ich Rodziców. Dobierając dostępne w tej sytuacji i odpowiednie do specyfiki zajęć narzędzia bezustannie przekazują swą wiedzę i doświadczenie dzieciom i młodzieży, ukierunkowują ich działania, pomagają w rozwoju. 

Zespół muzyki rockowej pod kierunkiem p. Mariusza Kukuryka
Bez Tytułu #1 (tzw. "home recording" podczas pandemii)


Sztuka młodych artystów z Pracowni malarstwa i rysunku p. Iwonny Jedlińskiej w czasie pandemii.


Demo zespołu "Gwardia" z Lublina (chłopaki grają pod okiem p. Mariusza Kukuryka)


A oto dokonania artystek z Pracowni malarstwa, rysunku i witrażu p. Agaty Fijewskiej-Pajdowskiej.

Oliwia Pyszko

Zosia Wybacz


Uczestnicy zajęć w Pracowni fotograficznej oraz Pracowni wiedzy o filmie pod kierunkiem p. Anny Borowskiej nie tylko biorą udział w zajęciach on-line, ale również zdobywają trofea w konkursach!

W Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej "Dziecko" w Poznaniu 13-letnia Maja Kotarska otrzymała ZŁOTY MEDAL za zdjęcie "Kiedy się to wszystko skończy". Wykonała jako "pandemiczne" ćwiczenie "foto-kronika " (na zdjęciu brat Mai) -  wyniki.

Maja Kotarska - Kiedy się to wszystko skończy

Maja Kotarska zdobyła również wyróżnienie w XIX Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Człowiek, Świat, Przyroda" w Koszalinie, natomiast kwalifikacje do wystawy pokonkursowej online powędrowały do Franka Kępki, Adriana Tarnowskiego, Ani Starek, Mai Kotarskiej i Pauliny Krupki - protokół.

Ponadto zdjęcie Pauliny Krupki znalazło się w półfinale X edycji (internetowego) Konkursu Ogólnopolskiego "Fotopołowy 2020" organizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Gratulujemy!

Paulina Krupka


Uczestnicy Pracowni Makramy p. Marii Świstek-Duda - bardzo stęsknieni za prawdziwymi zajęciami - próbują samodzielnie tworzyć "dzieła" na bazie wcześniej poznanych węzłów i wzorów. Pani Marysia chętnie służy pomocą zdalną nie szczędząc uwag i pochwał.


Zespół muzyki rockowej pod kierunkiem p. Mariusza Kukuryka


Czas pandemii owocuje w wystawy. Prezentujemy kolejną z nich - Miniwystawę Wirtualną "Łap pędzel, a nie wirusa", utworzoną z 32 prac plastycznych i 9 fotografii wykonanych w domach podczas zdalnego nauczania przez uczestników zajęć plastycznych w Pracowni plastycznej z elementami historii sztuki prowadzonej przez Kamilę Śpiewlę-Kasperek. Prace są wykonane w różnorodnych technikach, odzwierciedlają preferencje i zainteresowania młodych artystów, którzy nie przestają tworzyć nawet w trudnych warunkach! (cała wystawa w zakładce "GALERIA").


Można powiedzieć, że pojawienie się zagrożenia epidemicznego pokrzyżowało wiele planów i zmieniło stałe przyzwyczajenia. Jednak, mimo epidemii, młodzi szachiści pozostają bardzo aktywni. Trenują, rozwiązują zadania szachowe, a także rozgrywają wiele partii oraz je analizują. Wykorzystujemy platformę lichess.org , by spotykać się w wirtualnym Klubie Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją". Nasi uczniowie rozgrywają tam turnieje, partie towarzyskie, jak również zapraszani są przez inny lubelski klub, by grać w tamtych rozgrywkach.

Praca zdalna Centrum Edukacji Szachowej

Do tej pory rozegraliśmy już siedem turniejów „środowych” organizowanych przez nasz klub. Łącznie wzięło w nich udział 198 dzieci. Wyłoniła się grupa liderów bardzo mocno rywalizująca ze sobą. Z dorobkiem 109 punktów prowadzi Kuba Mazuś, który dwa razy zwyciężał w naszych turniejach, a aż siedem razy stał na podium! Drugi jest Michał Pożarowszczyk z 98  punktami, zwycięzca trzech turniejów, czterokrotnie na podium, a na trzecim miejscu jest Maks Polkowski, który zdobył 90 pkt raz zwyciężając i trzykrotnie stając na podium. Na listę zwycięzców wpisał się jeszcze David Borskukiewicz  z jednym zwycięstwem. Oprócz nich na podium stawali: Mikołaj Litwin 3 razy, Tymoteusz Roman oraz Piotr Larwa po razie.

Wśród najmłodszych uczestników, w grupie do lat 10, wyróżniają się: Piotruś Larwa, Karol Litwin, Tymoteusz Roman i Michał Ciszewski. W turniejach walczą również dziewczynki , które coraz śmielej sobie poczynają , a szczególnie dotyczy to Natalii Plewik i Ani Kovalenko. Po każdym turnieju dzieci otrzymują dyplomy, które sprawiają im dużo radości.

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, które chciałyby dołączyć do naszych wirtualnych zajęć!


Zespół wokalny Sine Nomine prowadzony przez Izabelę Urban, w momencie zawieszenia zajęć w placówce, zaczął "spotykać" się w przestrzeni wirtualnej. Odwołane koncerty, brak możliwości spotkań i wspólnego śpiewania oraz wiele niewiadomych zmusiły zespół i dyrygenta do poszukiwań nowych narzędzi, środków i form pracy. W trudnych warunkach pandemii niełatwo ocalić zespołowość i zbudować motywację do realizacji nowych celów. Konieczność zdefiniowania priorytetów na czas społecznej izolacji i potrzeba stałego kontaktu sprawiły, że Sine Nomine pracuje regularnie i razem, choć tak naprawdę osobno. W warunkach zagrożenia epidemicznego odbywa się praca zdalna, przez którą zespół dąży do urzeczywistnienia swoich zamierzeń - tych na teraz, ale i tych na przyszłość.

Zespół wokalny Sine Nomine podczas wirtualnych spotkań wiosną 2020 roku

"Evening rise" - mel. tradycyjna, kwiecień 2020 roku, Zespół wokalny Sine Nomine

Film powstał w czasie społecznej kwarantanny. Pomysł zrodził się podczas wirtualnych spotkań zespołu, prawdopodobnie z tęsknoty za próbami w realu. Jest to owoc pracy kilkunastu osób, z których każda pracowała oczywiście we własnym domu.

"Kędykolwiek teraz jesteś" - Anonim XVII w. (opr. W. Sołtysik), kwiecień 2020 roku, Zespół wokalny Sine Nomine (skład sprzed lat, ale wciąż w formie!)

W czasie pandemii koronawirusa, byli członkowie zespołu wokalnego Sine Nomine zaczęli spotykać się zdalnie i zamarzyli sobie, by znowu wspólnie zaśpiewać... Dziś już bardzo dorośli ludzie, dawniej uczestnicy zajęć pani Izabeli Urban, postanowili znowu zrobić coś "razem", choć osobno.  Każdy zaśpiewał w swoim domu (w Lublinie, Warszawie, Barcelonie...), ale wszyscy spotkali się w jednym filmie.


Poczatkujący gitarzyści oraz ich starsi koledzy z Zespołów gitarowych "miniMilonga" i "Milonga", również nie pozostają sami w tym czasie.

Łącząc się przez internet z MDK "Pod Akacją" mogą nieprzerwanie kontynuować swoją edukację muzyczną pod kierunkiem p. Piotra Tesarowicza. Ćwiczą w domu różnorodne wprawki, utwory solowe oraz partie gitarowe z repertuaru swoich zespołów by wkrótce zachwycić na kolejnym koncercie "live". (czytaj więcej o Koncercie Jubileuszowym Zespołu Gitarowego "Milonga").

Nowym repertuarem, nad którym obecnie pracują w/w zespoły są m.in. "Walc" op. 39 nr 15 Johanessa Brahmsa, Tango "Por Una Cabeza" z filmu "Zapach Kobiety" Carlosa Gardela i "Andante" z koncertu G-dur Antonio Vivaldiego.

Zespół gitarowy "miniMilonga" Piotra Tesarowicza
J. Brahms - „Walc” op. 39 nr 15

 


Korzystając z wiedzy i doświadczenia zdobytego na zajęciach z Artystycznych Technik Cyfrowych w pracowni p. Mariusza Stryjeckiego nasi uczestnicy tworzą w domu filmy metodą animacji poklatkowej. Na kanale pracowni na Facebooku ("Pixeloza") cały czas pojawiają się nowe pomysły!

 

Szturm na Dalego jeep willis Wielkanoc Zwierzęta Afryki - Żyrafa Układ Słoneczny by Miki Czas na kawę ...


Zespół muzyki rockowej pod kierunkiem p. Mariusza Kukuryka


Dzieci, pod okiem naszych nauczycieli cały czas rozwijają również talenty plastyczne. Kolorowo i wiosennie zrobiło się w wirtualnej Pracowni malarstwa i grafiki p. Magdaleny Ciężak (33 prace):


Ciekawy projekt zrealizowali uczestnicy zajęć w Pracowni plastycznej z elementami grafiki p. Katarzyny Niedźwiadek:

Artyści na kwarantannie

"To My Artyści MDK "Pod Akacją" w czasach pandemii! Projekt zrodził się w naszych głowach w trakcie kwarantanny! Plakat będzie pamiątką rzeczywistości, w której szybko musielismy się odnaleźć... uzbroić w cierpliwość... być i tworzyć!

Inspiracją do realizacji tego projektu stały się zdjęcia wielkich Artystów. Wspólna praca nad kolażem była fajnym doświadczeniem dla nas wszystkich! Dziękuję Wam za zaangażowanie :)"

Artyści ze zdjęć: Pablo Picasso, Natalia, Mateusz, Jagoda, Frida Kahlo, Hania, Hela, Vincent Van Gogh, Franek, Caravaggio, Maria, Hela, Aniela, Gustaw Klimt, Anna, Olga, Edvard Munch - podekscytowany(a) z użytkownikami Magdalena Hypś i Natalka Żebrowska. 


Uczestnicy Zespołu Teatralnego p. Anny Asyngier-Kozieł tworzą "domowy teatr", wykonują projekty scenograficzne, tworzą postaci z wykorzystaniem materiałów plastycznych - powstają prace plastyczne ukazujące np. zajączka, Panią Wiosnę, prace związane ze świętami, bajkami, porą roku. Dzieci przygotowują scenki teatgralne, pracują nad wykonaniem postaci zwierzątek, księżniczek, uczą się łączyć wszystkie niezbędne elementy - słowo, ruch, plastykę, muzykę, animację przedmiotów, lalek - w całoiść. Pod "zdalnym nadzorem" swej nauczycielki.

Maja Pszczółka 7 lat, Grand Prix 

Jedna z prac plastycznych - pisanka autorstwa Mai Pszczółki lat 7 zdobyła główną nagrodę w internetowym konkursie "Pisanka, jakiej nie było" (więcej ).


W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie miała zostać zaprezentowana wystawa fotografii "Sacrum" autorstwa uczestników zajęć w Pracowni fotografii tradycyjnej i cyfrowej p. Anny Asyngier-Kozieł. Pandemia wirusa pokrzyżowała te plany, jednak wystawa zaistniała w mediach społecznościowych oraz na naszej stronie - w zakładce "GALERIA"

Młodzież poznaje historię fotografii, jej prekursorów i ich dzieła; pozostając pod zdalną opieką nauczycielki pracują pilnie do udziału w konkursach.

100. Rocznica Urodzin Jana Pawła II - fotografie

Z okazji 100. Rocznicy Urodzin Jana Pawła II na stronie Pracowni fotografii tradycyjnej i cyfrowej na Facebooku pojawiła się wystawa fotografii związana tematycznie z życiem Karola Wojtyły, podzielona na części według miast, z którymi związane było życie Papieża. W kolejnych postach znajdziemy Wadowice, Kraków, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską i inne. Zapraszamy do oglądania!


Uczestnicy Fabryki Piosenki pod kierunkiem p. Natalii Wilk również ćwiczą w swoich domach. Na zdalnych spotkaniach ze swoją mentorką szlifują umiejętności wokalne.


Taniec również można ćwiczyć w domu! Wspaniale udowadniają to podopieczni p. Agnieszki Kępki z Zespołu Tanecznego "Arabeska".

Tancerze z "Arabeski" nawet online potrafią zdobywać zaszczytne miejsca w konkursach tanecznych. Tym razem nasze dzielne solistki i solista "tańczyli" nad morzem - w Rumii. Tamtejszy Zespół Tańca Spin Mosir Rumia zorganizował "Home Made Online Dance Contest" - konkurs dla tancerzy z całej Polski, którzy swoje wykonania rejestrowali na video i przesyłali do oceny jury. 

Kalinka Kamieniecka i Wojtek Łata przeszli do finału i zajęli VI (Kalinka) i VII (Wojtek) miejsca! Gratulujemy! ( wyniki).

"Arabeska" ćwiczy w domu! (20 zdjęć):


Zespół muzyki rockowej pod kierunkiem p. Mariusza Kukuryka
"Lonely Boy" (Epic Edition) (tzw. "home recording" podczas pandemii)


Filmowa etiuda pandemiczna autorstwa Weroniki Gajek, Pracownia Wiedzy o Filmie pod kierunkiem p. Anny Borowskiej.


Ciąg dalszy nastąpi!

 Polecamy obserwowanie naszych stron na Facebooku - strona MDK "Pod Akacją": facebook.com/mdklublin

oraz stron poszczególnych pracowni, na których nauczyciele na bieżąco zamieszczają informacje na temat działań w MDK.

Linki znajdują się poniżej - w stopce tej strony - w sekcji "MDK W SIECI".

Tym wszystkim, którzy przegapili przypominamy, że w artykule "#zostańwdomu - zdalne nauczanie" podajemy adresy e-mail wszystkich nauczycieli MDK "Pod Akacją".

 

rekrutacja20 21 banner 720x250

Jan Paweł II - QUIZ

mt_ignore: Quiz dla Dzieci

mt_ignore: Quiz dla Młodzieży

mt_ignore: Quiz dla Dorosłych

mt_ignore: Quiz dla Seniorów

WYDARZENIA

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

warsztaty banner5

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

rodo banner 720 out

W ramach naszego serwisu internetowego stosujemy pliki cookies. Mają one na celu świadczenie usług na najwyższym poziomie wszystkim odbiorcom.
Jeżeli nie wyrażasz zgody aby twoja przeglądarka internetowa przechowywała cookies, należy zmienić jej ustawienia.
Korzystanie z portalu www.mdk.lublin.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, iż zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas cookies.