zostań w domu i zainspiruj się

b_0_165_16777215_00_images_2019-2020_200201-02-karnawal-teatralny_200202-03-karnawal-teatralny-pl-800.jpg

Teatr PANOPTICUM Młodzieżowego Domu Kultury w Lublinie zaliczany do kręgu tzw. ambitnego teatru młodzieżowego został zaproszony do udziału w cyklu wydarzeń teatralnych pod nazwą "Karnawał Teatralny", którego organizatorem jest Centrum Kultury w Lublinie.

Karnawał Teatralny obejmuje najciekawsze zjawiska i formy sceniczne i trwa od stycznia 2020 r. do 27 marca 2020 r. kończąc się Międzynarodowym Dniu Teatru.

Weekend 1 i 2 lutego 2020 r. był teatralnym świętem Teatru Panopticum wypełniony aż czterema różnymi spektaklami. W sobotni wieczór 1 lutego można było obejrzeć dwa spektakle, które już funkcjonują w repertuarze Panopticum i były grane wcześniej kilkukrotnie: "GDZIE JEST GWEN" oraz "MARSZ POLONIA".

Więcej zdjęć

Niedzielny wieczór z kolei zaoferował widzom dwa premierowe spektakle, różniące się diametralnie od siebie zarówno stylistycznie jak i formalnie. Pierwszy spektakl "I CO DALEJ" zrealizowany został na podstawie twórczości poetyckiej współczesnej lubelskiej poetki, pisarki i dziennikarki - Magdaleny Jankowskiej. Spektakl miał formę rozbudowanego widowiska (trwającego blisko godzinę), pełnego ruchu, szybkich zmian sytuacji, bogatej warstwy muzycznej, z udziałem 16 młodych aktorów. Niełatwy język współczesnej poezji zabrzmiał w ustach wykonawców wiarygodnie, niosąc ważne egzystencjalne przesłanie. Premiera "I CO DALEJ" przyciągnęła liczną publiczność (szczelnie wypełniona do ostatniego miejsca widownia) i została entuzjastycznie przyjęta oraz długo oklaskiwana.

Twórcy spektaklu: autorka tekstów Magdalena Jankowska, autor muzyki Piotr Tesarowicz oraz autor scenariusza i reżyser spektaklu Mieczysław Wojtas zostali obdarowani bukietami kwiatów od prezydenta Lublina dr Krzysztofa Żuka wręczonymi przez dyr. Wydziału Kultury Annę Pajdosz.

Drugi premierowy spektakl "OSTATNI KADR" powstał w oparciu o dramat białoruskiego dramaturga Konstantina Scieszyka. Spektakl ma bardzo kameralną formę, wymagający od widza skupienia, a od grających aktorów: Zuzanny Michalczuk i Marcina Lisowskiego niezwykle precyzyjnej i emocjonalnie zaangażowanej gry aktorskiej, która nawet zawodowcom mogłaby sprawić trudności. Młodzi odtwórcy ról głównych bohaterów znakomicie poradzili sobie zarówno z budowaniem interpersonalnych relacji jak i ukształtowaniem postaci dramatu na scenie. Udowodnili dużą dojrzałość teatralną, za co zresztą zostali serdecznie nagrodzeni przez publiczność długimi i gromkimi brawami.

Z opisami poszczególnych spektakli można zapoznać się na stronie internetowej www.panopticum.pl