W czwartek 14 marca 2019r. w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie odbyły się eliminacje Ogólnopolskie XIX Konkursu Recytatorskiego Poezji J. Czechowicza i poetów doby staropolskiej. Uczestnicy mieli również możliwość spotkać się z jurorami i podyskutować na temat konkursu. Na zakończenie wzięli udział w wieczorze poezji z mistrzami słowa.

Więcej zdjęć [fot. Jakub Nastaj]

Kolejny dzień, 15 marca rozpoczął się urodzinowym spotkaniem przy pomniku Józefa Czechowicza na placu Litewskim. Stamtąd uczestnicy i wszyscy chętni wyruszyli na spacer "literacki Lublin" z przewodnikiem PTTK Konstantym Frączkiem. Następnie uczestnicy konkursu zwiedzali Kaplicę Trójcy Świętej w Muzeum Lubelskim, skąd wrócili do Muzeum J. Czechowicza na warsztaty żywego słowa.

Młodzi artyści plastycy gościli tego dnia w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją"- tutaj odbyły się warsztaty dla laureatów XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i poetów doby staropolskiej", które poprowadziły p. Iwonna Jedlińska i p. Agata Fijewska-Pajdowska.

Więcej zdjęć [fot. Edyta Madej]

Po południu odbyło się podsumowanie Konkursu Plastycznego. Imprezę uświetnił występ aktorów, recytatorów i wykonawców poezji śpiewanej z zespołów MDK pod kierunkiem p. Michała Pastuszaka i p. Patryka Pawelca.

Laureatom wręczono nagrody, dyplomy i wyróżnienia, nauczycieli uhonorowano podziękowaniami. W Galerii "Pod Akacją" otwarto pokonkursową wystawę prac plastycznych.

Więcej zdjęć [fot. Jakub Nastaj]

Ostatnim punktem programu obchodów urodzin Józefa Czechowicza był Koncert Laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefa Czechowicza i poetów doby staropolskiej połączony z czytaniem "Poematu o mieście Lublinie" w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN".

Więcej zdjęć [fot. Edyta Madej]

PROTOKÓŁ Z ELIMINACJI OGÓLNOPOLSKICH

XIX KONKURSU RECYTATORSKIEGO IM. JÓZEFA CZECHOWICZA z dnia 14 marca 2019r.

Komisja w składzie:

Barbara Michałowska-Rozhin - aktorka, logopeda, mistrz kultury żywego słowa
Justyna Ścibor - pracownik Ośrodka Kultury Arsus w Warszawie, autorka słuchowisk radiowych, animatorka kultury, instruktorka teatralna,
Jolanta Sip – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, związana z Lubelską Federacją Bardów
Mateusz Nowak – kierownik programowy Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”, aktor-monodramista, recytator, instruktor kultury żywego słowa

po wysłuchaniu recytatorów i wykonawców poezji śpiewanej zakwalifikowanych do udziału w eliminacjach ogólnopolskich postanowiła przyznać następujące nagrody:

1. Nagrodę Papierowej Korony, za interpretację utworu Józefa Czechowicza "Bajka dla Pani M.W." (fragment) – Malwinie Bator ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Lublinie, przygotowanej przez panią Dominikę Jarosz
  2. Nagrodę Złotej Strofy, za interpretację wiersza Mikołaja Reja "Żywot człowieka poczciwego" (fragment) – Jonatanowi Maciejowskiemu z Jasielskiego Domu Kultury, przygotowanemu przez panią Helenę Gołębiowską
  3. Nagrodę Nuty Człowieczej, za interpretację "Pieśni XXIII" Jana Kochanowskiego - Natalii Dygas z Szydłowieckiego Centrum Kultury - Zamek, przygotowanej przez panią Sławę Lorenc-Hanusz oraz panią Żanetę Sasin.

Zostały także przyznane wyróżnienia dla:

• Alicji Bobruk z Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej (naucz. Roman Uściński)
  • Urszuli Chocyk z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie (naucz. Ewa Szklarska)
  • Natalii Dyjak z Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie (naucz. Sławomir Żyłka)
  • Julii Flisińskiej z Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej (naucz. Roman Uściński)
  • Adriana Krzycha z Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie (naucz. Grażyna Bielec)
  • Katarzyny Lechowskiej z Jasielskiego Domu Kultury (naucz. Helena Gołębiowska)
  • Oliwii Lewandowskiej z Jasielskiego Domu Kultury (naucz. Helena Gołębiowska, Ewa Grzebień) - wyróżnienie w dziedzinie poezji śpiewanej
  • Gabrieli Ługowskiej z Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie (naucz. Grażyna Bielec)
  • Miłosza Mazura z Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie (naucz. Grażyna Bielec)
  • Bartłomieja Niewęgłowskiego z Łukowskiego Ośrodka Kultury ( naucz. Sławomir Żyłka)
  • Julii Semczuk z Łukowskiego Ośrodka Kultury (naucz. Sławomir Żyłka)

Jury przyznało również Nagrodę Instruktorską panu Sławomirowi Żyłce, instruktorowi z Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Protokół ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego

Wyniki konkursu plastycznego