b_0_200_16777215_00_images_2018-2019_190314-15-czech-recyt-og_czech-recyt-ogolnop-2019-intro.jpg

PROGRAM XIX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefa Czechowicza i poetów doby staropolskiej.

W dniach 14-15 marca 2019 roku odbędzie się kolejna edycja konkursu, który ma już wieloletnią tradycję i cieszy się zainteresowaniem nauczycieli i młodzieży. W tym roku młodzież z różnych regionów Polski będzie recytować wiersze Józefa Czechowicza oraz poetów staropolskich, w konkursie przewidziane są również prezentacje poezji śpiewanej. Uczestnicy wezmą także udział w warsztatach oraz spotkaniach z mistrzami słowa.

W czasie trwania tegorocznej edycji w budynku Muzeum Józefa Czechowicza przy ul. Złotej 3 będzie można obejrzeć wystawę tworzonych przez młodzież ilustracji do wierszy Józefa Czechowicza.

W programie:

14 marca 2019 r. (czwartek)

• 13.00 – 16.00 - eliminacje Ogólnopolskie Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza (Muzeum Józefa Czechowicza, ul. Złota 3, wstęp wolny),
  • 17.00 – 18.00 - spotkanie z jurorami, dyskusja na temat konkursu (Muzeum Józefa Czechowicza, ul. Złota 3, wydarzenie tylko dla uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego),
  • 19.00 – 20.00 - wieczór poezji (Muzeum Józefa Czechowicza, ul. Złota 3, wstęp wolny).

15 marca 2019 r. (piątek)

• 9.30 – 10.00 - urodzinowe spotkanie przy pomniku Józefa Czechowicza (plac Litewski, wstęp wolny)
  • 10.00 – 11.00 - literacki Lublin - spacer z przewodnikiem PTTK Konstantym Frączkiem (spotkanie na placu Litewskim, wstęp wolny)
  • 11.00 – 11.30 - zwiedzanie Kaplicy Trójcy Świętej (Muzeum Lubelskie, ul. Zamkowa 9, wydarzenie tylko dla uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego)
  • 12.00 – 14.00 - warsztaty żywego słowa (Muzeum im. Józefa Czechowicza, ul. Złota 3, wydarzenie tylko dla uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego)
  • 15.00 – 16.30 - finał XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza oraz poetów doby staropolskiej" (MDK "Pod Akacją", ul. Grodzka 11, wstęp wolny)
  • 17.00 – 19.00 - urodziny Józefa Czechowicza – Czytanie Poematu o mieście Lublinie połączone z Koncertem Laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza (Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21, wstęp wolny)

Konkurs Recytatorski im. Józefa Czechowicza został zainicjowany przez Oddział Literacki im. J. Czechowicza w 1983 roku i od tej pory jest organizowany corocznie przy współudziale Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją", Kuratorium Oświaty w Lublinie, Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Fundacji Teatrikon.

Początkowo konkurs miał zasięg wojewódzki. W 2001 roku uzyskał status konkursu gólnopolskiego i został wpisany do kalendarza Ministerstwa Edukacji Narodowej. Od 2 lat wspierany jest finansowo przez Urząd Miasta Lublin. Pojawiają się także nowe inicjatywy mające na celu przybliżenie młodzieży z Lublina i z Polski życia i twórczości Józefa Czechowicza. Jedną z nich jest internetowe reality show Blagier.

Protokół z XXXVII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji J. Czechowicza i poetów doby staropolskiej

powyższy PROGRAM w pdf