© M. Wojtas

Teatr Panopticum MDK "Pod Akacją" w Lublinie wspólnie z zespołem muzyki dawnej Scholares Minores pro Musica Antiqua oraz Chórem Szczygiełki z Poniatowej zrealizowali duże widowisko teatralno-muzyczne MUSICAL O ŚWIĘTYM MIKOŁAJU, które zostało zaprezentowane w Filharmonii Lubelskiej 8 grudnia 2018 roku przy szczelnie wypełnionej sali koncertowej.

Widowisko zrealizowane zostało w klimacie muzyki renesansowej, a w drugiej części współczesnej. Świat dawnej muzyki precyzyjnie dopełniał teatralną warstwę spektaklu. Zarówno sceny teatralne jak i muzyka oraz śpiew były z sobą  ściśle zsynchronizowane formalnie i stylistycznie. Spektakl opowiadał o życiu i działaniu historycznie istniejącego Mikołaja Biskupa, który został najbardziej w dziejach znanym świętym. Przesłaniem spektaklu było ukazanie tej postaci w kontekście jej duchowego dziedzictwa i odkomercjalizowanie współczesnego skrzywionego wizerunku św. Mikołaja wykreowanego przez media i handel.

Więcej zdjęć [Fot. Marcin Lisowski]

Spektakl, w którym wystąpiło ponad 80 osób był trudnym logistycznie przedsięwzięciem, za to rezultat przerósł nasze oczekiwania. Widowisko, w którym przewijały się wątki renesansowej biesiady z refleksyjnymi, nastrojowymi oraz dramatycznymi, wzruszającymi scenami i niemal anielsko brzmiącymi chórami - zachęcało widownię do pogłębionego i skupionego odbioru. Plastykę przedstawienia podkreślały piękne historyczne i stylizowane kostiumy oraz światło. Spektakl przyjęty został owacjami na stojąco, widzowie wyrażali duże uznanie i zachwyt.

Okazuje się, że współpraca teatru z innymi formami sztuki estradowej może wzajemnie inspirować do twórczego działania przynosząc znakomite efekty artystyczne.

Dyrygent i autorka kompozycji muzycznych - Joanna Garbacz

Koncepcja muzyczna - Danuta i Witold Danielewiczowie