12 listopada 2018 roku TEATR PANOPTICUM Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie wyrusza w daleką podróż artystyczną za ocean, konkretnie do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w prestiżowym, jubileuszowym XX International Chopin & Friends Festival. Teatr został zaproszony przez organizatorów festiwalu New York Dance & Arts Innovations. Patronem honorowym i współorganizatorem festiwalu jest Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku.

Nasz teatr zaprezentuje podczas festiwalu 17 listopada 2018 r. spektakl „Zwycięstwo Kobiet”, ponadto wystąpi dla polonii amerykańskiej i młodzieży szkoły polskiej, a także w Konsulacie Generalnym RP z innym już repertuarem.

[Fot. Anna Borowska]

Spektakl „Zwycięstwo Kobiet” zrealizowany został na podstawie sztuki teatralnej Henryka Cioczka i ukazuje wkład polskich kobiet w lecznictwo amerykańskie w połowie XIX wieku, a więc w czasach żywych dążeń emancypacyjnych kobiet i walk o niepodległość Polski. Akcenty polsko - amerykańskie, temat i problemy podejmowane w spektaklu wyraźnie wpisują się w obchody 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, o czym należy mówić również poza granicami naszego kraju.

[Fot. Marcin Lisowski]

Głównym partnerem realizacji teatralnego projektu dla uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości i organizacji wyjazdu Teatru Panopticum do USA jest Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie.

logo iam pl

Wyrażając wielką wdzięczność Dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie i uczestnicy Teatru Panopticum składają serdeczne podziękowanie Panu Dyrektorowi IAM Krzysztofowi Olędzkiemu i osobom z nami współpracującym.

Podziękowanie składamy również Dyrekcji Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin za życzliwość i wsparcie finansowe w organizacji wyjazdu Teatru Panopticum do USA na XX International Chopin & Friends Festival.

Jesteśmy przekonani, że Teatr Panopticum MDK "Pod Akacją" w Lublinie będzie godnie reprezentował Lublin i Polskę w kulturalnym centrum USA, jakim jest Nowy Jork.

Spektakl "Zwycięstwo Kobiet" miał premierę 26 czerwca 2018r.