b_0_165_16777215_00_images_2017-2018_180316-upadek-krola_180316-17-szekspir-pl-800.jpg

Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" pod kierunkiem Mieczysława Wojtasa uświetnił  Galę jubileuszową z okazji  20 – lecia  Ogólnopolskiego Przeglądu Inscenizacji Dzieł Williama Szekspira w Języku Angielskim, który odbył się w Centrum Kultury w Lublinie w dniach 16-17 marca 2018r.

Teatr Panopticum specjalnie na tę okazję przygotował spektakl dramatyczny "Upadek Króla" (The Fall of King) oraz widowisko muzyczne "Szczęśliwy Szekspir" (Happy Shakespeare). Premiera obu spektakli odbyła się podczas gali jubileuszowej, a w dniu konkursowym Przeglądu Szekspirowskiego spektakle zaprezentowane zostały jako wydarzenie towarzyszące imprezie, ciesząc się wielkim uznaniem publiczności.

"Upadek Króla": scenariusz spektaklu skonstruowany został w oparciu o trzy ważne dramaty Williama Szekspira: Hamleta, Króla Ryszarda III i Makbeta ukazując upadek moralny głównych bohaterów polegający na bezwzględnie okrutnym dążeniu do zdobycia władzy, a potem upadek zakończony utratą korony i śmiercią. Chęć sięgnięcia po koronę jest tak wielka, że pociąga za sobą wiele zbrodni, a wówczas upadek wydaje się nieunikniony. Spektakl został zrealizowany przy udziale trzech zespołów Panopticum (33 osoby) stając się wielkim przedsięwzięciem organizacyjnym i artystycznym. Liczne sceny zbiorowe, elementy pantomimy, obrazy dramatyczne, inscenizowane teatralnie monologi, dialogi oraz zbiorowe recytacje, melorecytacje i śpiew wykonywane w języku angielskim składają się na widowiskowo monumentalny charakter spektaklu, głęboko pobudzający wyobraźnię widza. Spektakl nasycony jest muzyką oraz dźwiękiem autorstwa Piotra Tesarowicza, które wzmacniają jego warstwę dramaturgiczną i tworzą nastrojową, chwilami wręcz ponurą aurę, potęgując sceniczne przeżycia.

Scenariusz: Mieczysław Wojtas i Jerzy Wrzos
Reżyseria: Mieczysław Wojtas
Muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz
Konsultacja językowa i adaptacja tekstu: Jerzy Wrzos

Więcej zdjęć z prób i występu

"Szczęśliwy  Szekspir”: spektakl muzyczny wykonywany w języku angielskim i polskim, złożony z utworów śpiewanych i poezji mówionej. Wszystkie teksty pochodzą z szekspirowskich spektakli Teatru Panopticum zrealizowanych w pięciu ostatnich lat, ukazując radosne i dramatyczne oblicza ludzkiej miłości.

Wybór i układ utworów: Mieczysław Wojtas i Piotr Tesarowicz
Muzyka, aranżacja i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz