b_0_165_16777215_00_images_2017-2018_180316-upadek-krola_180316-17-szekspir-pl-800.jpg

Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury "Pod Akacją" pod kierunkiem Mieczysława Wojtasa zaprasza na premierę spektaklu

"Upadek króla..."

na podstawie dramatów Williama Shakespeare'a w języku angielskim

16 marca 2018r., godz. 18.30,

podczas Gali Jubileuszowej XX Ogólnopolskiego Przeglądu Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Shakespeare'a w Języku Angielskim - Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12.

Spektakl "Upadek króla..." ("The Fall of King...") jednoznacznie ukazuje intencje jego autorów. Adaptacja tekstu (Jerzy Wrzos) została ograniczona do trzech dramatów, w których najpierw rozgrywa się upadek moralny bohaterów polegający na bezwzględnie okrutnym dążeniu do zdobycia władzy, a potem upadek zakończony utratą korony i śmiercią. Na każdym z nich, Klaudiuszu, który morduje swojego brata a ojca Hamleta, Ryszardzie pozbawiającym życia wszystkich członków rodziny w trzech pokoleniach, i Makbecie, który własną ręką zabija króla w swoim domu a potem najbliższych przyjaciół, "ciąży klątwa bratniego mordu". Chęć sięgnięcia po koronę jest tak wielka, że pociąga za sobą następne zbrodnie a wtedy upadek okazuje się nieunikniony. Sceny, wzbogacone pantomimą, zostały tak wyreżyserowane (Mieczysław Wojtas), by pokazać sekwencje morderczych czynów prowadzących do śmierci ich sprawców. Duchy w każdej z trzech części inscenizacji są ich wyrzutami sumienia. Upadek z tronu jest kwestią czasu. Wszystko w spektaklu jest okraszone autorską muzyką (Piotr Tesarowicz), która, gdyby pozbawiona obrazu i słów, oddałaby nastrój, emocje i tempo rozgrywających się scen. Przekaz dla widza jest prosty: przyjdź, zobacz, posłuchaj: "Co jeszcze chcielibyście ujrzeć?"

źródło: przeglądszekspirowski.pl

Upadek króla - plakatScenariusz: Mieczysław Wojtas i Jerzy Wrzos
Reżyseria: Mieczysław Wojtas
Muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz
Adaptacja tekstu i konsultacja językowa: Jerzy Wrzos

Spektakl zostanie powtórzony 17 marca o godz. 14:15 w Centrum Kultury w Lublinie.

Teatr Panopticum zaprezentuje również krótki spektakl muzyczny pt. "Happy Shakespeare" do muzyki Piotra Tesarowicza w reżyserii Mieczysława Wojtasa.