Orszak św. Mikołaja i Teatr Panopticum

Młodzi aktorzy reprezentujący wszystkie zespoły Teatru Panopticum wzięli udział w dużej imprezie plenerowej I Edycji Orszaku św. Mikołaja zorganizowanej przez Urząd Miasta Lublin i Parafię św. Mikołaja w Lublinie, której patronowali Prezydent Lublina, Urząd Marszałkowski, TV Lublin, Radio Lublin.

Impreza była jedyną tego typu w Polsce, nagłośniona dość mocno przez wszystkie lubelskie media. Głównym celem Orszaku była zmiana wizerunku historycznej postaci św. Mikołaja Biskupa skomercjalizowanej na potrzeby marketingu i sprowadzonej do roli krasnala, mającej niewiele wspólnego z prawdziwą dobroczynną misją i jego działalnością duchową wśród ludzi.

Teatr Panopticum specjalnie na tę okazję opracował i przygotował formę teatralną w konwencji teatru średniowiecznego, prezentowaną na ruchomej platformie samochodowej w czterech punktach miasta przez które przechodził radosny Orszak. Podczas postoju Orszaku w wyznaczonych punktach, Teatr Panopticum przedstawiał kolejno cztery udramatyzowane sceny z życia św. Mikołaja, którym towarzyszyły bardzo klimatyczne utwory wokalno-muzyczne, skomponowane i opracowane przez Piotra Tesarowicza z wielką wrażliwością i wyczuciem stylu. Orszak zakończono występem Teatru Panopticum na scenie plenerowej pod Ratuszem miejskim na Pl. Łokietka. Tu raz jeszcze zostały zaprezentowane wszystkie sceny opowiadające o św. Mikołaju, połączone w jeden spektakl. Występy młodych aktorów Panopticum, w większości wykonane były przez debiutantów, dla których było to pierwsze zetknięcie z publicznością. Nasze widowisko teatralne zostało entuzjastycznie przyjęte i bardzo wysoko ocenione za oryginalny pomysł i kunszt artystyczny.

Scenariusz i reżyseria: Mieczysław Wojtas, muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz.

Zdjęcia [fot. Zbigniew Jurkowski]

Komentarze są wyłączone dla tego artykułu